Sada průrazného obouručního trnu THORNADO s ochranným štítem
- maximální tlak: do 40bar
- průtok trnem: 15-30 l/min (dle průměru vrtání průrazného hrotu)
- měnitelné délky trubky trnu: 0,5m, (testováno i při délce trubky trnu 1000 mm)
- výměnné průrazné hroty s úhlem vrtání 90° nebo 100°
- plastové otočné madlo na ochranném štítu
- poplastovaný ochranný štít
- tělo průrazného trnu s rotačním mechanismem
- připojovací závit G1/2" nebo rychlospojka D, přívodní kulový kohout vody doplněný vodním sítkem
- těsnění rozebíratelných spojů pomocí těsnících O kroužků
- materiál těla trnu: EN 14301
- váha testovaných trnů: 7,5 kg a 9 kg
Použití:
Trn slouží k průniku lehkými konstrukcemi do uzavřených hořících prostor bez nutnosti vstupu zasahující obsluhy. Toto je výhodné z hlediska bezpečnosti zasahujícího personálu a dále nedochází k přístupu vzduchu do požářiště, tj. zvýšení intenzity požáru. Trn je určen k prorážení všech typů měkkých stavebních konstrukcí jako jsou dřevostavby, sendvičové stavby (plechové opláštění do síly materiálu 1 mm), pórobetonových cihel, k prorážení střešních krytin a krovů, průniku do sypkých materiálů atd.
Návod na použití:
Trn je konstruován jako dvou obsluhový, tzn. že je obsluhován dvěma osobami. Jedna osoba drží trn oběma rukama za madla a průrazný
hrot je opřený o povrch určený k průrazu. Druhá osoba vede úder palicí na úderník a musí ho vést tak, aby bylo zamezeno riziku úderu osoby držící trn oběma rukama. V případě smeknutí palice z úderníku trnu nebo náhodnému úderu mimo úderník trnu pohltí úder ochranný štít. Osoba držící trn, ho drží výhradně za madla k tomu určená. Jednak je tak minimalizován přenos rázu na klouby a jednak díky materiálové nevodivosti chrání osobu proti úrazu el. proudem. Současně jsou madla v bezpečné zóně za ochranným štítem. Po provedení průrazu připojíme hadici na přívod vody do trnu. Voda se trnem pustí otevřením kulového kohoutu, otočením páky kohoutu do rovnoběžné polohy s přívodem vody a provádí se hašení prostoru do kterého byl proveden průnik.
Při práci vždy používejte ochranné pomůcky, a to ochranné rukavice a ochranný oční štít nebo brýle.
Návod k údržbě:
Průrazný trn je určen k použití sladkovodní vody bez abraziva nebo jemných částic, zejména písku. Po jeho použití stačí odpojit přívodní hadici, kulový ventil nechat v poloze „otevřeno“ a sklopit trn špicí k zemi. Voda, která v něm zůstala, vyteče samospádem. Optimální je nechat trn cca 24 h vyschnout, aby v případě uložení zpět do pouzdra nedocházelo k plesnivění vnitřní části pouzdra. Takto správně ošetřený trn lze uložit zpět do pouzdra pro další použití.
Po každém použití překontrolujte stav průrazné špice. Pokud je hrot značně použitý (deformovaný nebo otupený), vyměňte jej za nový. Při každé výměně je nutné vyměnit i těsnící O kroužek aby nedocházelo k úniku vody. Stejně tak je vyžadována kontrola části s úderníkem a ochranným štítem. Úderník nesmí být roztemovaný, nebo prasklý od úderů palicí. V případě vzniku ostrých hran při použití trnu, proveďte jejich zbroušení (pilníkem, modelářskou bruskou apod.). Ochranný štít musí být celistvý (bez prasklin) a nedeformovaný. Pokud úderník nebo štít nesplňují výše uvedené, neprodleně proveďte jejich výměnu před dalším použitím, aby každá část zařízení byla funkční a plnila svou úlohu.
V případě znečištění povrchu trnu jej omyjte pod tekoucí vodou. Všechny části jsou z nerezových dílů nebo plastového povrchu, nemůže tak dojít k jejich zrezivění. Nechte vysušit. Pravidelně před i po použití překontrolujte funkčnost uzavíracího kulového ventilu. Pokud je kulový ventil zadřený nebo jinak neplní svou funkci, neprodleně proveďte jeho výměnu. Zároveň proveďte kontrolu vsazeného filtračního sítka, v případě jeho poškození proveďte výměnu.